5 grzechów przy doborze oświetlenia

06-04-2018

5 grzechów przy doborze oświetlenia

1.Projekt oświetlenia nie uwzględnia przemeblowania

 

Przy zmianach często okazuje się, że miejsce, które chcemy doświetlić ma niedostateczne możliwości żeby podświetlić elementy na , których nam zależy. Jest to poważny problem w przypadku zmiany ustawienia stołu lub kanapy. Ciekawym rozwiązaniem w takich przypadku jest zastosowanie opraw typu downlight montowanych do szynoprzewodów. Dzięki temu położenie źródeł będzie można dostosować do aktualnego wystroju wnętrza mieszkania. Ostatnio w ofercie pojawiły się także oprawy wiszące które, montujemy w szynoprzewodach. Czyż nie ciekawe rozwiązanie?

https://studioled.pl/lampa-wiszaca-do-szyny-spotline-forchini-m-153130-szyne-3-fazowa-czarna-ze-zlotym-wnetrzem.html

https://studioled.pl/reflektor-texo-single-cut-pro-adaptor-1f-labra-7-1035-do-montazu-na-szynie-techniczna-scieta-tuba-rozne-kolory-wykonczenia-zrodlo-swiatla-gu10.html

 

2.Zła temperatura barwowa

Częstym błędem jest, że tam gdzie barwa powinna być ciepła stosuje się zimną i na odwrót.

Ogólne zasady stosowane w sklepach:

  • Świeże mięso i wędliny – światło o odcieniu różowym.
  • Sery twarde – światło o odcieniu żółtym.
  • Nabiał – światło białe.
  • Ryby i owoce morza – światło z odcieniem niebieskim.
  • Kosmetyki, odzież – światło neutralne z wysokim wskaźnikiem Ra.

Złe dobranie temperatury barwowej powoduje, że produkty wyglądają mniej atrakcyjnie. Co odwzorowuje się na sprzedaży.

Tak samo jest w naszych domach. Temperatura barwowa ma duży wpływ na nasze samopoczucie. W oświetleniu o barwie ciepłej relaksujemy się i wypoczywamy, w barwie dziennej pracujemy najbardziej wydajnie.

 

3.Złe proporcje

Jeżeli światła ogólnego jest za dużo a oświetlenie akcentujące zbyt słabe powstają nam cienie. Nie wpływa to dobrze na nasze samopoczucie. Najlepiej czujemy się jeżeli światło jest równomierne w całym pomieszczeniu. Przyjmuje się, że światło akcentujące powinno mieć przynajmniej dwukrotnie większe natężenie niż ogólne.

 

4.Klasa szczelności

Stopień ochrony IP, który oznaczany jest

IP20,

IP44,

IP54,

IP65

IP67

Może być on różny w zależności od lampy. Poza ochroną standardową, lampy mogą także zapewniać ochronę przed kurzem, pyłem, wodą czy para. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku łazienki.

Sukces lampy w dużej mierze zależy także od tego, jakie materiały zostały użyte do jej produkcji. Nierzadko bywa tak, że do stworzenia jednej lampy wykorzystuje się więcej aniżeli tylko jeden materiał. To również może wiązać się z pewnego rodzaju błędami możliwymi do popełnienia. Dobrze to ilustruje m.in. przykład lamp wykonanych ze szkła czy też kryształów. Mają one to do siebie, że odbijają światło. W niektórych przypadkach to dobrze, z kolei w innych może oznaczać nadmiar blasku w pokoju. To samo może także dotyczyć lamp, które zostały na przykład wykonane z polerowanego metalu. Warto też mieć na uwadze (chociaż to mało prawdopodobne), że niektóre materiały mogą w dłuższym okresie nie być wystarczająco wytrzymałe.

 

5.Materiał wykonania

Lampy wykonane ze szkła czy kryształu są o tyle specyficzne, że odbijają światło. Pamiętajmy, że efekt olśnienia nie jest pożądanym elementem w każdym pomieszczeniu, musi być odpowiednio dobrany. Z drugiej strony o abażury z tkaniny trzeba odpowiednio dbać.