Jak dobrać oświetlenie pokoju?
Dobrze rozplanowane oświetlenie może mieć pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie. Dodatkowo decyduje o nastroju wnętrza i jego funkcjonalności. Urządzając swój dom lub mieszkanie zwróć szczególną uwagę na rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Zastanów się, które z pomieszczeń powinno być bardziej doświetlone, a które mniej. Poszczególne pomieszczenia, z których będziesz korzystać, będą potrzebowały różnego rodzaju światła i o różnej intensywności.
Oświetlenie można podzielić na użytkowe i dekoracyjne. Zarówno jedne i drugie odgrywa ważną rolę w pomieszczeniach. Oświetlenie użytkowe pomoże Ci w wykonywaniu różnych czynności, natomiast oświetlenie dekoracyjne będzie miało wpływ na Twój nastrój i samopoczucie.
Salon
Projektując oświetlenie w salonie musisz pamiętać, że w tym pomieszczeniu wykonujesz wiele różnych czynności np. odpoczywasz, rozmawiasz z domownikami, przyjmujesz gości, oglądasz telewizję itd. Dlatego będziesz potrzebowała różnego rodzaju oświetlenia, zarówno intensywnego jak i spokojniejszego.
Oczywiście w salonie powinnaś mieć oświetlenie centralne, czyli górne, które potrafi rozświetlić sporą część pokoju. W tym przypadku świetnie sprawdzą się salonowe żyrandole i lampy wiszące , lampy sufitowe wpuszczane lub natynkowe . Przy takim świetle można swobodnie spędzać czas w gronie rodzinnym lub przyjmować gości.
W salonie oprócz oświetlenia centralnego warto jest mieć inne źródła światła. Wieczorem, jeśli będzięcie chcieli się odprężyć podczas oglądania telewizji zapal mniejsze punkty świetlne np. kinkiety, które dają przyjemne, rozproszone światło, a także budują atmosferę i dodają wnętrzu przytulności.
Do czytania książki przyda Ci się stojąca lampa, najlepiej taka, w której można regulować strumień światła. Mała lampka która po zapeleniu wieczorem buduje nastrój a w dzień pełni rolę dekoracyjną , lub listwę Ledową za telewizorem (oglądanie telewizji w ciemnym pokoju jest niezdrowe dla oczu).
Kuchnia
Kuchnia potrzebuje kilku źródeł światła. Podstawowym punktem świetlnym jest oczywiście oświetlenie sufitowe. Jest ono natomiast niewystarczające do oświetlenia całej kuchni, ponieważ zazwyczaj pozostaje za plecami osoby wykonującej czynności kuchenne.
Dlatego powinniście zamontować jeszcze dodatkowe doświetlenie tj. halogeny. Lampki umiejscowione pod szafkami oświetlą Ci blat roboczy i ułatwią wykonywanie różnych czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Ważne jest, aby były umiejscowione w równych odstępach i równomiernie oświetlały blat kuchenny, zlewozmywak i płytę grzewczą.
Wybór barwy światła jest kwestią indywidualną. Ciepła barwa światła wprowadzi przyjemny, domowy klimat, natomiast chłodna sprawi, że kuchnia będzie bardziej nowoczesna i świeża.
Łazienka
Podobnie jak w salonie i kuchni ważne jest górne światło, które potrafi oświetlić sporą część pomieszczenia. Oprócz oświetlenia centralnego często montowane są dodatkowe halogeny w sufitach podwieszanych. Ułatwiają one wykonywanie czynności higienicznych oraz sprzątanie łazienki.
Ważnym źródłem światła w łazience jest oświetlenie lustra. Dzięki niemu będziesz mogła wykonać perfekcyjny makijaż i ułożyć włosy.
Światło dekoracyjne w łazience przyda się jeśli będziesz chciała odprężyć się zażywając długiej relaksującej kąpieli. W tym przypadku najczęściej stosuje się kolorowe podświetlenie LED.
Sypialnia
W sypialni zastosuj oświetlenie łagodne, nastrojowe i ciepłe. W tym celu idealnie sprawdzą się kinkiety, które dają rozproszone, mało intensywne światło. Światło w strefie wypoczynku powinno być kojące i kameralne.
Oczywiście oprócz światła nastrojowego i dekoracyjnego ważne jest również oświetlenie górne, które w razie potrzeby będziesz mogła włączyć.
Można też zastosować po obu stronach łóżka kinkiety do czytania
Modelowanie pomieszczenia
Światło oprócz właściwości użytkowych i dekoracyjnych ma jeszcze dodatkowe zastosowanie. Dzięki niemu możesz modelować swoją przestrzeń. Oto kilka przykładów:
jeśli pomieszczenie jest niskie wystarczy skierować strumień światła na sufit, wówczas pomieszczenie wyda nam się o wiele wyższe niż jest w rzeczywistości,
wysokie wnętrza można optycznie pomniejszyć nisko umieszczonymi kinkietami na ścianie,
mocne oświetlenie jednej ściany sprawi, że pokój wyda nam się większy
Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziecka?
Dobór odpowiedniego oświetlenia do pokoju dziecka jest uzależniony od jego wieku i potrzeb. Jakie lampy powinny znaleźć się w pokoju dziecka? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?
Jakość i bezpieczeństwo
Wybierając lampkę do pokoju dziecka, nie kierujmy się jedynie jej wyglądem. Co jest ważne, dla ogólnego wystroju wnętrza, ale poświęćmy trochę czasu na dobór odpowiedniej żarówki. Pamiętajmy o odpowiednim doborze barwy światła, na którą ma wpływ, na przykład, kolor ścian. Ciemne ściany pochłaniają światło, a jasne je rozpraszają. Efekt końcowy może być inny, niż zamierzaliśmy. Warto zwrócić na to uwagę.
Co jest jeszcze ważne to bezpieczeństwo. Razem z lampkami idą kable, które są groźne, szczególnie dla najmłodszych dzieci. Należy pamiętać, aby je odpowiednio zabezpieczyć.
Oświetlenie sufitowe
Oświetlenie sufitowe w pokoju dziecka nie powinno razić w oczy, ale z drugiej strony nie powinno być zbyt delikatne. Gdy dziecko jest małe, główne światło sufitowe potrzebne jest do odpowiedniej organizacji, przy karmieniu, przewijaniu, a gdy maluch dorasta – jego pokój staje się miejscem zabaw.
Dobrze w roli oświetlenia sufitowego sprawdzają się lampy z regulowanym strumieniem światła. Jego moc możemy dobrać do własnych potrzeb. Odpowiednie mogą się okazać również mleczne źródła światła, bo w przeciwieństwie do przezroczystych żarówek nie rażą w oczy.
Ciekawym rozwiązaniem są lampy, które składają się z kilku reflektorów. Możemy je skierować w dowolnym kierunku i wybrać miejsca, które będą bardziej oświetlone od innych – jak na przykład kącik zabaw.
Lampki nocne
Lampki nocne, niezbędne oświetlenie w pokoju każdego dziecka. Światło o niewielkiej mocy pomocne jest, gdy dziecko jest maleńkie i często do niego wstajemy, a później sprawdza się jako poskramiacz nocnych koszmarów. Doskonale sprawdzają się tutaj diody LED, które nie nagrzewają się i mogą być włączone przez całą noc.
W późniejszym wieku, gdy dziecko wstaje w nocy, warto zastosować światło punktowe w postaci wtyczki do kontaktu. Światło jest wystarczające, aby oświetlić drogę, na przykład, do łazienki, a jednocześnie energooszczędne i bezpieczne.
Oświetlenie biurka
Lampki LED biurkowe ze swoją funkcją nie emitowania dużej ilości ciepła, sprawdzą się także jako oświetlenie biurka. Poza tym, są energooszczędne. Co jest jeszcze bardzo istotne przy wyborze lampki biurkowej? Z pewnością jakość wykonania i możliwość ustawienia źródła światła bezpośrednio na zeszycie lub książce. W tej sytuacji sprawdzą się lampki z długim ramieniem, które można przymocować do blatu biurka.
Ważne jest również, aby lampka u dziecka praworęcznego była ustawiona po lewej stronie – i odwrotnie.
Diody Led mają również szerokie zastosowanie przy oświetleniu klawiatury komputera. Klawisze są dobrze widoczne, ale jednocześnie nie pojawiają się refleksy na ekranie monitora.
Oświetlenie łóżka
Tak, jak maluchowi wystarczy lampka nocna o słabym źródle światła, tak uczniowi potrzebne jest dodatkowe oświetlenie przy łóżku. Pamiętajmy o tym, aby wzrok dziecka się nie męczył podczas wieczornego czytania. Dobrze sprawdzają się w tym miejscu klinkiety, których promień światła można skierować bezpośrednio na książkę.
Oświetlenie w pokoju dziecka jest bardzo ważne. Odpowiednio umieszczone lampki sprawią, że chętniej będzie ono w takim pomieszczeniu przebywać. Co więcej, dobór jakości światła sprawia, że wzrok dziecka się nie męczy i nie niszczy. Zatroszczmy się o to przy projektowaniu pokoju, ale również na każdym etapie wzrostu dziecka.
Od sztucznego światła zależy nasze samopoczucie, chęć do pracy, zdrowie, a nawet stan finansów. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo dobrać żarówki, halogeny czy ledowe diody.
Droga wiodąca do właściwego oświetlenia domu zaczyna się już w sklepie. Większość z nas, kupując żarówki, nie zwraca uwagi na ich temperaturę barwową i wskaźnik oddawania kolorów. A to jedne z najważniejszych parametrów, które decydują o tym, jak się czujemy w danym oświetleniu.
Temperaturę barwową dobiera się pod kątem przeznaczenia pomieszczenia. Tam gdzie pracujemy, najlepiej sprawdzi się światło białe lub chłodno białe, które pobudza do pracy i sprzyja koncentracji. Do sypialni czy salonu lepiej wybrać oświetlenie o barwie ciepłej, gdyż działa relaksująco.
Do niedawna światło ciepłe dawała jedynie zwykła żarówka, więc niechętnie instalowaliśmy w domach świetlówki czy diody świecące zimną barwą. Na szczęście nowoczesne źródła światła mają już większą skalę temperatury barwowej. Jak sprawdzić, jakie światło emituje żarówka energooszczędna, halogen czy dioda? Wystarczy pamiętać, że barwę ciepłą dają żarówki poniżej 3300 K, światło neutralne – od 3300K do 5300 K, natomiast zimne – powyżej 5300 K.
Drugim czynnikiem, który warto uwzględnić, jest wskaźnik oddawania kolorów (Ra). To zdolność wytwarzanego światła do wiernego odtworzenia kolorów oświetlanych przedmiotów. Im wyższa wartość Ra (maksymalna 100), tym kolory są lepiej oddawane. W domowych warunkach wystarczy, gdy Ra wynosi ok. 80.
Czym świecić?
Wraz z wycofaniem tradycyjnych żarówek popularność zdobywa oświetlenie LED. To rozwiązanie pojawiło się zaledwie kilka lat temu, jego zaletą jest energooszczędność. Diody zużywają aż o 80 proc. mniej prądu od żarówek, rzadziej musimy je wymieniać, bo mogą pracować nawet kilkanaście lat! Niestety, musimy za nie więcej zapłacić. Cena zwykłej żarówki 60 W wynosi kilka złotych, tymczasem koszt zamiennego LED o mocy 10 W to wydatek ok. 15-70 zł.
Czy to się opłaca? Producenci diod ledowych porównują żywotność żarówki (świecąc 5 godz. dziennie, starczy na 200 dni) z trwałością diody (przy takim samym zużyciu może wytrzymać ponad 16 lat). Do tego oszczędzamy energię. Według szacunków ekspertów dzięki korzystaniu z lamp ledowych zostanie nam ok. 700 zł.
Światło to taka kropka nad i w naszym Mieszkaniu . Jeśli projektując oświetlenie, popełnimy błędy, może się okazać, że nasze wysiłki przy urządzaniu mieszkania pójdą na marne. I jeszcze będziemy za to słono płacić.