O LEDACH

 

Jakie są zalety oświetlenia LED?

 

Odpowiedź: Lampy LED: do najważniejszych zalet ledowego źródła światła należą: - niski pobór mocy pojedynczej żarówki, który waha się w przedziale od 1 do 6 Watt. - długa żywotność żarówki LED. Producenci wyliczają nawet 20 000 godzin nieprzerwanego świecenia takiej żarówki. - nie nagrzewają się, dzięki temu eliminujemy niebezpieczeństwo poparzeń. Istotnym argumentem przemawiającym za montowaniem opraw ledowych jest fakt, iż Komisja Wspólnot Europejskich uznała w swojej dyrektywie, że do końca 2012 roku zostaną wycofane wszelkie żarówki żarowe, więc inwestując w oświetlenie ledowe unikniemy obowiązku wymieniania żarówek żarowych na energooszczędne.

 


Czym różnią się ledy od PowerLedów?

 

Odpowiedź: LED, a Powerled - żarówki POWER LED to źródło światła dzięki któremu możemy uzyskać naturalną barwę światła zbliżoną do światła codziennego. Jest o wiele silniejsza od zwykłych żarówek ledowych, a co za tym idzie zapewnia nam doskonały efekt świetlny przy równie małym poborze energii. Pobór mocy żarówki PowerLed waha się w przedziale od 1 do 6 Watt. Żarówki te mają jeszcze jedną ważną różnice, mianowicie w żarówkach Power LED wykorzystywane są specjalne soczewki które zapewniają większy kąt rozproszenia światła, a co za tym idzie dają lepsze światło do oświetlenia pomieszczeń.

 


Jak dobrać oświetlenie pokoju?

 

Odpowiedź: Projektując mieszkanie trzeba pamiętać o tym, ze kolor ścian i tapet ma spory wpływ na efektywność światła i efekt końcowy jaki da nam oświetlenie. Ciemne ściany pochłaniają światło, jasne ściany natomiast powodują jego rozchodzenie się. Warta uwagi jest też barwa światła, przy ścianach w odcieniu żółtego, oraz zastosowaniu zimnej barwy światła, która jest niebieskawa, efekt może być taki, że uzyskamy zamiast żółtych, lekko zielone ściany. W tym przypadku warto zdecydować się na cieplejsze barwy żarówek oraz świetlówek czy ledów.

 


Jak wygląda opłacalność zakupu oświetlenia LED?

 

Odpowiedź: Średnia cena żarówki ledowej na rynku waha się w granicach 10-80zł a długość świecenia określona w godzinach wynosi od 20 000 do 50 000 godzin, natomiast żarówka energooszczędna zazwyczaj ma gwarancje świecenia 7000 godzin i koszt takiej żarówki waha się w granicach 10-30zł. Jak łatwo zauważyć długość żywotności ledów jest średnio 5 razy dłuższa, co z pewnością przemawia za oświetleniem ledowym.

 


Gdzie zastosować paski LED?

 

Odpowiedź: Zastosowanie pasków led jest uniwersalne, doskonale nadają się do podświetlenia półek, zarówno tych szklanych jak również nieprzezroczystych. Ukryty we wnęce pasek ledowy daje bardzo miłą i równomierną poświatę przy suficie, oraz pod szafkami w kuchni. Zastosowanie pasków ledowych w łazience wymaga dodatkowo specjalnej osłony w formie plastikowej szyny, nie jest do duży wydatek, a daje nam możliwość podświetlenia półek przy wannie lub w kabinie prysznicowej. Dużą zaleta takiego estetycznego podświetlenia jest mały pobór prądu przypadający na paski ledowe.

 

 

 

LED

 

Dioda elektroluminescencyjna, świecąca (ang. light-emitting diode).
Składa się z dwóch warst półprzewodników typu "p" i "n", tworzących złącze. Energia elektryczna przepływająca przez to złącze przetwarzana jest na światło. Dzieje się to na wskutek rekombinacji, a więc zjawiska fizycznego polegającego na połączeniu się jonu dodatniego i elektronu, któremu towarzyszy uwolnienie nadwyżki energii elektronu poprzez wypromieniowanie fotonu.
Innymi słowy elektrony przechodząc przez złącze p-n diody oddają część swojej energii w postaci kwantu promieniowania elektromagnetycznego (światła).

 


Dioda SMD

 

Dioda elektroluminescencyjna przystosowana do montażu powierzchniowego (ang. Surface Mount Device).
SMD LED zapewnia wysoką jasność przy stosunkowo niewielkim zużyciu energii. Ma ponadto bardzo małe rozmiary i dłuższy cykl życia w porównaniu ze zwykłą diodą LED.

 

 
Strumień Swietlny

 

Określa całkowitą moc światła emitowanego przez źródło światła, mogącą wywołać określone wrażenia wzrokowe u obserwatora. Strumień świetlny zależy od stopnia oddziaływania światła na oko człowieka. Strumień świetlny określa się symbolem Φ, jednostką miary jest natomiast lumen (lm).
Miara strumienia świetlnego pomocna jest przy określaniu odpowiedników lub zamienników między różnymi źródłami światła (np. między lampami LED, a lampami żarnikowymi).

 

Barwa Światła

 

Lampy LED mogą świecić w różnych kolorach. Naturalnie najpopularniejsze są lampy w kolorze zielonym, czerwonym, niebieskim i białym.
Białe światło, ze względu na temperaturę barwową dzieli się na:

 

 

 

temperatura barwowa [K]

białe ciepłe

warm white LED

poniżej 3300 K

białe neutralne

neutral white LED

3300 K - 5300 K

białe zimne

cool white LED

powyżej 5300 K